Зона вільної Торгівлі Україна-ЄС: виклики та можливості

28 жовтня 2014 за ініціативи Інституту економіки і прогнозування НАН України відбулося засідання науково-практичного семінару «Зона вільної Торгівлі Україна-ЄС: виклики та можливості» для галузевих асоціацій України. На засіданні були присутні представники металургійної, аграрної, переробної, транспортної галузей. Цим семінаром відкривається серія заходів Інституту, спрямованих на відпрацювання в щільній співпраці з вітчизняним бізнесом обґрунтованої позиції у рамках імплементації Угоди про зону вільної торгівлі Україна-ЄС.

На семінарі було повідомлено про стан та тенденції двосторонньої торгівлі Україна-ЄС, роль набуття Україною членства в СОТ, зокрема, в частині застосування угод СОТ, захисних механізмів, розбіжність між статистичними даними торгівлі Євростату та Держкомстату та значення такої розбіжності для переговорного процесу.

Торгівля Україна – ЄС,  млрд. євро 2010 2011 2012 2013
Експорт Євростат 11,5 15,1 14,6 13,8
Держкомстат 10 13,8 12,1 12
Імпорт Євростат 17,4 21,3 23,8 23,9
Держкомстат 14,7 19,8 18,6 19,3

Були наведені дані щодо структури експорту до Євросоюзу української продукції та імпорту до України з ЄС, за даними Євростату.

Експорт до ЄС, млрд. євро 2010 2011 2012 2013
Чорна металургія 6,4 8,6 6,2 6,4
Олійні культури 1,1 1,5 2,0 2,1
Зернові 0,2 1,7 3,3 3,0
Руда, шлаки 2,6 3,1 2,8 2,7
Мінеральні палива, мастила 2,9 3,7 3,0 2,2
Тваринні та рослинні жири 1,0 1,0 1,3 0,9
Електронні вироби, устаткування 1,8 1,9 2,0 1,8

З метою пояснення аргументації переговірної позиції ЄС було зазначено відому тенденцію щодо імпорту з ЄС товарів з більшою доданою вартістю.

Імпорт з ЄС, млрд. євро 2010 2011 2012 2013
Мінеральні палива, мастила 2,0 2,9 3,6 5,0
Фармацевтика 2,3 2,7 3,5 3,5
Пластик, вироби 2,2 2,4 2,6 2,6
Паперова промисловість 1,5 1,5 1,3 1,3
Реактори, бойлери, 5,0 6,7 7,3 7,0
Електричні машини, устаткування 4,1 4,6 4,6 4,4
Залізничний транспорт 2,7 4,0 5,1 4,7

Відносно політико-економічних умов, в яких відбувався переговорний процес, було підкреслено важливість посилення ролі Євроінституцій згідно з Лісабонською угодою 2009 р., нові функції Єврокомісії щодо захисту інвестицій. Було повідомлено про переформатування економічного середовища ЄС під впливом кризи 2009-2013 рр. у вигляді створення стабілізаційних механізмів, започаткування інтеграційних тенденцій у фіскальній політиці ЄС, посилення відповідальності за додержання державами-членами ЄС умов «Пакту про стабільність та зростання», посилення регуляторних вимог до фондового ринку ЄС.

Було поінформовано про передбачені Угодою нові інституції, відповідальні за виконання умов Угоди, зокрема:

 • Рада асоціації,
 • Комітет асоціації, підкомітети,
 • Парламентський комітет асоціації,
 • Платформа громадянського суспільства, а також
 • постійні діалоги між сторонами.

Було підкреслено важливість своєчасного формування обґрунтованої позиції для ефективного запровадження передбачених Угодою процедур перегляду.

Було поінформовано про зміст окремих положень, розглядалися питання:

 • походження товарів,
 • мита,
 • класифікації товарів
 • статистичний облік торгівлі товарами,
 • збори та платежі,
 • технічне регулювання,
 • стандарти та оцінка відповідності,
 • санітарні та фітосанітарні заходи,
 • окреслено позитивні та негативні сторони приєднання до Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів АСАА,
 • питання інтелектуальної власності, торгових марок, географічних зазначень.

Були наведені приклади взаємодії України за зазначеними пунктами. У частині торгівлі послугами було наголошено на основних принципах співпраці в рамках Угоди, зокрема, недискримінаційність та унеможливлення погіршення умов ведення діяльності. В частині Угоди, що стосується доступу до ринків було поінформовано про забезпечення асиметричного доступу до ринків державних закупівель, особливості антидемпінгових процедур, зокрема, в частині відшкодування антидемпінгових мит. Було повідомлено про механізми врегулювання спорів, передбачених Угодою, а також особливості адміністративного, економічного та галузевого та  співробітництва.

В частині наближення до ЄСівського законодавства acquis було поінформовано, зокрема, про можливості Угоди щодо вдосконалення сфери управління державними фінансами, функціонування сфери фінансових послуг. Окремо було підкреслено важливість співпраці в рамках забезпечення доступу до ринку ЄС вітчизняних послуг з автомобільних перевезень. Було зазначено можливості просування інтересів українських перевізників в Євроінституціях та з використанням платформи Східного партнерства.

Було зазначено, що Угода про асоціацію містить як можливості для української економіки, в першу чергу пов’язані із збільшенням обсягів двосторонньої торгівлі, можливого зростання інвестицій внаслідок забезпечення прозорості, запровадження ЄСівських регуляторних правил та відповідної нормалізації інвестиційного середовища, забезпечення доступу на ринки ЄС у першу чергу для української продукції. Було наголошено при цьому на важливості знання ринкової кон’юнктури. Серед викликів, які можуть постати перед українськими компаніями, називалися зростання конкуренції на внутрішньому ринку внаслідок лібералізації торгівлі, підвищення витрат на перехід до стандартів Євросоюзу та загрози для стосунків з третіми країнами.

У частині обговорення представники ділових кіл висловлювали занепокоєння в зв’язку із відкриттям економіки України при явному перевищенні рівнів технологічного розвитку ЄС, інформували про роль, яку Українське виробництво може мати в загальному розкладі в рамках ЄС. Учасники підкреслювали важливість формування пріоритетів промислового розвитку, висловлювали сумніви щодо можливості відпрацювання узгодженої позиції для бізнесу з урахуванням існування суперечних інтересів та можливостей. Питання стосувалися залучення інвестицій, кредитних коштів на виконання пріоритетних проектів та програм, можливостей підвищення ефективності взаємодії відповідальних органів державної влади та представників ділових кіл у рамках імплементації та перегляду Угоди.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: