Електронний грошовий обіг в Україні відзначає своє 20-річчя

5 серпня 2013 року банківська спільнота відзначає 20-річчя запровадження електронного грошового обігу в Україні. Саме в цей день у 1993 році через систему електронних платежів Національного банку України (далі – СЕП) пройшли перші електронні платежі. СЕП – яскравий доказ того, що Україна є провідною державою у сфері запровадження новітніх банківських технологій.

“За 20 років, що минули, СЕП довела свою надійність та ефективність, наявність резервів для подальшого зростання обсягів оброблюваних платежів і на сьогодні успішно виконує покладені на неї функції державної системи міжбанківських розрахунків. Відповідно до Закону України “Про Національний банк України” Національний банк відповідає за безперервне, надійне та ефективне функціонування СЕП. Для проведення переказу коштів через СЕП використовуються кошти, розміщені учасниками СЕП в Національному банку України. Такі організаційні засади роботи СЕП сприяють довірі до неї з боку банківської спільноти”, – відзначив заступник Голови Національного банку України Валерій Прохоренко.

СЕП є системно значущою платіжною системою України. Вона неодноразово була високо оцінена міжнародними експертами, зокрема, визнано відповідність СЕП у цілому Ключовим принципам для системно важливих платіжних систем (Комітет з платіжних та розрахункових систем Банку міжнародних розрахунків (Базель, 2001).

“Через СЕП здійснюється 98% міжбанківських переказів у національній валюті в межах України, тоді як через кореспондентські рахунки, що відкриті банками в інших банках – 2% таких переказів. Загальна кількість учасників СЕП за станом на 1 серпня 2013 року становить 452 установи”, – розповіла директор Генерального департаменту інформаційних технологій та платіжних систем Національного банку України Наталія Синявська.

У першому півріччі 2013 року учасниками СЕП здійснено майже 164 млн. початкових платежів на суму 5 680 млрд. грн., що більше на 2% за кількістю та на 8% за сумою порівняно з першим півріччям 2012 року. СЕП є системою брутто-розрахунків у реальному часі (за міжнародною класифікацією – RTGS). В он-лайновому режимі роботи СЕП платежі виконуються миттєво; у файловому режимі понад 75% платежів виконуються за 20 хвилин, у межах однієї години виконується 99,5% платежів. Сьогодні завантаженість СЕП становить від 1,2 до 2 млн. платежів у день. Коефіцієнт обігу коштів у СЕП становить від 1,5 до 2, а в окремі дні сягає 3,8. Сума платежів, здійснених через СЕП за 2012 рік, приблизно у вісім разів перевищує ВВП.

“СЕП цілком задовольняє потреби України в міжбанківських розрахунках у національній валюті. Проте Національний банк України постійно приділяє особливу увагу розвитку і вдосконаленню СЕП, упровадженню нових механізмів та засобів для задоволення потреб банківської системи України. Головною метою є збереження стабільної та надійної роботи СЕП. Зокрема, планується переведення СЕП на більш сучасні та надійні стандарти обміну інформацією з використанням сучасних засобів інтеграції, використовуючи архітектуру і технології сервіс-орієнтованої інформаційної шини (ESB). Також у перспективі є переведення серверів застосувань СЕП на технології, побудовані на основі відкритих стандартів, таких як J2EE, XML, веб-служби”, – зазначила заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська.

Довідково:

СЕП є загальнодержавною системою міжбанківських розрахунків в Україні, що забезпечує проведення переказу коштів через кореспондентські та інші рахунки учасників системи, відкриті в Національному банку України, із застосуванням електронних засобів приймання, оброблення, передавання і захисту інформації. Національний банк України є платіжною організацією та розрахунковим банком для СЕП.

Учасниками СЕП є всі банки України та їх філії (наразі 176 банків і 212 філій), Державна казначейська служба України та її управління обласного рівня (28 установ), територіальні управління, установи і навчальні заклади Національного банку України, ПАТ “Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках”. СЕП забезпечує здійснення розрахунків у межах України між банками як за дорученнями клієнтів банків, так і за зобов’язаннями банків та інших учасників системи.

Технічна реалізація СЕП містить засоби захисту інформації, що захищають платіжні документи від підробки та несанкціонованого доступу з моменту їх створення і до моменту доставки отримувачеві; кількарівневі засоби технологічного і бухгалтерського контролю; систему резервування і відновлення інформації.

Упровадження СЕП свого часу принесло такі здобутки:

істотно прискорено здійснення розрахунків та, відповідно, обіг коштів;

здійснено перехід до безпаперової технології;

ліквідовано вірогідність викривлення міжбанківських платіжних документів, що виключило можливість уведення в обіг коштів за підробленими документами;

Національний банк України отримав інструмент контролю та регулювання грошового обігу;

запровадження СЕП підняло банківську індустрію на якісно новий рівень як у сфері автоматизації банківської справи, так і в банківській системі в цілому.

Джерело: PCWEEK.ua

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

<span>%d</span> блогерам подобається це: